Novostavba nebo starší bydlení?

Asi nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím střelku na pomyslné misce vah bývá skutečnost, zdali si mohou budoucí obyvatelé dovolit počkat než se nemovitost postaví a nebo musí vyřešit bytovou otázku okamžitě. V prvním případě je důležité mít zajištěné bydlení po celou dobu výstavby. V druhém případě je možné zakoupit starší nemovitost, nastěhovat se a opravy provádět postupně.

Jaké jsou výhody a nevýhody spojené s koupí novostavby nebo naopak s koupí starší stavby? Starší stavba má většinou nižší pořizovací cenu a vzhledem k tomu, že se jedná o secondhandové nemovitosti, kterou jsou částečně znehodnocené, lze o ceně i jednat. Starší stavba je většinou situována v zástavbě s veškerou občanskou vybaveností a vzrostlou zelení. Zájemce má možnost udělat změny dispozice a rekonstrukce dle vlastních představ, například: koupelna, kuchyně, podlahy atd.

Kupující má možnost se seznámit s veškerými stavebními nedostatky, neboť ty už se užíváním projevily. Též je snadné zjistit, jak vysoké jsou provozní náklady související s užíváním nemovitosti. Naopak slabší stránka – nevýhoda, může být nezbytná investice do rekonstrukce, například výměna oken, starých rozvodů atd. Též je nutné počítat s úhradou daně z převodu nemovitosti.

Novostavba je právě dokončeným objektem, vše je nové a v záruce, většinou nejsou nutné zásadní další investice. Nemovitost má nižší provozní režie, neboť se již při stavbě dbalo na nízkoenergetické řešení. Po domluvě je většinou možné ovlivnit volbu interiéru a použitých materiálů během výstavby.

Pokud se nemovitost kupuje přímo od developera, neplatí se daň z převodu nemovitosti. Novostavba má většinou vyšší pořizovací hodnotu a v řadě případů je nemovitost lokalizována v pěšmo hůře dostupné vzdálenosti od centra obce. Je obvykle nutné vlastnit automobil například pro rozvoz dětí, nákupy atd.

Lucie Mazáčová, EuroNet Media s.r.o.



16.3.2012