Asociace realitních kanceláří

Asociace realitních kanceláří ČR (ARK ČR) se pustila do rekapitulace svého dvacetiletého působení. Po pravdě řečeno, ale našemu trhu nepřinesla žádné převratné novinky. Nyní se to snaží dohnat. Není už ale pozdě?

K příležitosti 20 let od svého založení uspořádala Asociace realitních kanceláří v Praze kongres, na němž se sešli nejen členské realitní kanceláře, ale také političtí přestavitelé nebo hosté ze zahraničních sdružení. Odborný program zahrnoval kromě shrnutí dosavadní činnosti asociace třeba i vývoje a trendy realitního trhu, ale velký prostor byl věnován legislativní změně u provozování realitní činnosti. Podnikání v realitním oboru patří dnes mezi volnou živnost, ale to by se mělo v nejbližší budoucnu změnit. Vzniknout by měl samostatný zákon, který upraví podmínky podníkání v této živnosti. Na nové právní normě pracují již tři ministerstva – ministerstvo financí, pro místní rozvoj a průmyslu a obchodu. Asociace se bude na přípravě zákona podílet. Ten by měl být předložen nejpozději do roka. „Pokud bych měl shrnout naši dvacetiletou snahu, za největší úspěch považuji to, že se nám konečně podařilo donutit zákonodárnou moc, aby se něco změnilo,“ uvedl na čtvrteční tiskové konferenci Jan Borůvka, generální ředitel ARK ČR. Nasnadě je tak šťouravá otázka: Co tedy asociace celá dvě desetiletí dělala?
Přestože jde bezesporu o pozitivní krok, realitní odborníci jsou značně skeptičtí. „Změna legislativy ve smyslu úpravy realitní činnosti z volné na vázanou měla být realizována již před dvaceti lety. Asociace z mého pohledu značně zaspala dobu a trh s realitami mohl dnes vypadat úplně jinak,“ okomentoval situaci Michal Pich, provozovatel realitního a zpravodajského serveru realitymorava.cz

Asociace realitních kanceláří si k narozeninám darovala ještě jeden dárek - nový projekt cenových map. Rozjet by se měl od příštího týdne a odborníkům i laikům slibuje data o realizovaných cenách domů, bytů a pozemků. Proč ale asociaci trvalo tak dlouho, než cenovou mapu připravila, zůstává však otázkou.

Jitka Trnková, EuroNet Media s.r.o.8.9.2011