Kupujete pozemek pro stavbu rodinného domu?

Chcete stavět rodinný dům, ale nemáte ještě vybranou lokalitu? Asi nejvíce řešená otázka je ta, jestli chcete bydlet ve městě nebo na vesnici. Oboje má svoje výhody i nevýhody.

Před samotnou koupí pozemku byste proto měli popřemýšlet o několika důležitých věcech.
Ačkoli mají lidé o bydlení různé představy, za obecné se dá považovat, že se starší lidé poohlíží po klidnější lokalitě, která je minimálně zastavěna, ale vybavena inženýrskými sítěmi. Mladší generace upřednostňují centrum města, které zajišťuje bohaté společenské vyžití.
Problémem při výběru lokality je nabídka pracovních míst, která většinou nekoresponduje s nabídkou stavebních pozemků. Do úvahy připadají i domy určené k demolici. Ty však jejich vlastníci v zajímavých lokalitách nabízí za částky odpovídající spíše novostavbám. Většinou je to tak, že kde jsou levné pozemky, není práce a naopak. S tím souvisí dojíždění nejen do zaměstnání nebo školy. Spousta obcí nemá potřebné obchody, lékaře, bankomat, kino, restauraci. Z hlediska praktického bydlení je proto komfortnější město, kde se výše zmíněné služby nachází. Ve většině měst funguje hromadná doprava i v noci, což vítají obyvatelé vzdálenějších předměstí. Lidé, kteří vyhledávají zábavu, navazování přátelství nebo anonymitu, se zde budou cítit dobře.
Proti tomu na vesnici je klidnější bydlení a zdravější životní prostředí. Vyhnete se ucpaným ulicím, davům spěchajících lidí, nadměrnému hluku, zvýšenému stresu, mnohdy bezohlednému jednání, lhostejnosti, atd.


pozemek


Pokud si přejete koupit pozemek ve městě, budete se muset smířit s velmi omezeným výběrem možností nabízených pozemků, mimo město je nabídka vždy širší.


Nabídku pozemků v Brně a okolí Brna najdete zde Pozemky na prodej


A jak to vypadá s náklady na bydlení? Dle Českého statistického úřadu je celková výše a základní struktura výdajů domácností žijících na vesnici a ve větších městech velmi podobná. V menších obcích domácnosti více utrácejí za dopravu a potraviny, naproti tomu ve městech je největší část výdajů spojená s bydlením. Rozdílná je struktura samotných výdajů za bydlení. Na venkově, kde většina domácností bydlí ve vlastním, je výrazných 71 % výdajů utraceno za spotřebu energií. U domácností ve městech se 46 % výdajů za bydlení týká spotřeby energií a 38 % jde na platby za nájem.22.9.2014