Zelená úsporám: chaos a zmatek

Dotační program Ministerstva životního prostředí Zelená úsporám, v kterém je evidováno asi 75 tisíc žadatelů, pozastavil příjem nových žádostí už v říjnu loňského roku. A jak to vypadá, majitelé domů, kteří měli v plánu získat peníze z tohoto programu, se jich už zřejmě nedočkají. Jisté to ale nemají ani ti, kteří už žádost podali. Chybějí totiž peníze.

Nejdřív musíme vyřídit žádosti, které již byly podány a na které jsou peníze. Neumím v tuto chvíli říct, jaká konkrétní suma to je, protože stále není několik tisíc žádostí vyhodnoceno. Teprve potom budeme vědět, kolik reálný deficit je, reagoval ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Ministerstvo životního prostředí má nyní v plánu vyhodnotit zbytek podaných žádostí a do jednoho měsíce určí, zda u nich dojde ke krácení dotace a případně o kolik. Ministerstvo také popírá informaci, která se nyní objevuje v médiích, že program bude zcela ukončen.

Kde je zakopaný pes?
Dotační program, který je určen na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie v obytných domech, byl zahájen v dubnu 2009. Už od samého začátku byl u Čechů velmi oblíbený, což zřejmě ministerstvo podcenilo. Podle Martina Bursíka, bývalého ministra životního prostředí, bylo téměř 20 mld. Kč vyčerpáno o rok a půl dříve. Ministerstvo tak podle jeho slov včas nezareagovalo na tak vysoký zájem žadatelů. Státnímu fondu životního prostředí, který má na starosti administrativu programu, chybí částka až 5 mld. korun na vyplacení již podaných žádostí.

Jitka Trnková, EuroNet Media s.r.o.6.6.2011