Daň z nabytí nemovitosti bude platit kupující

Daň z nabytí nemovitosti bude platit kupující

Počítá s tím novela zákonného opatření, kterou schválila Sněmovna. Musí ji ještě schválit Senát a podepsat prezident.
Změna má začít platit první den třetího měsíce od vyhlášení zákona ve sbírce, kupující tak začnou platit daň zřejmě až od podzimu. Vláda si od této změny slibuje větší jednoznačnost zákona i lepší výběr daně. Současný zákon dává možnost oběma stranám transakce, aby se dohodly, která z nich daň zaplatí, zpravidla ji platí prodávající a kupující je v pozici ručitele. Změna zákona tento institut ručení ruší.
Sazbu daně čtyři procenta ponechává beze změny. Ministr financí Andrej Babiš už dříve ujistil, že banky se této změně přizpůsobí a budou klientům půjčovat i na zaplacení daně. Podle ministerstva financí zákon i nadále umožní poplatníkům odečítat si od základu daně z příjmu úroky z hypotéky nebo ze stavebního spoření, pokud z úvěru zaplatí nejen nemovitost, ale nově i daň z nabytí.
Občanští demokraté neuspěli s návrhem na zrušení celé daně z nabytí, kterou považuji za zbytečnou. Sněmovna neschválila ani jeden z návrhů ODS na snížení sazby daně na tři, dvě ani jedno procento.
Předloha zjednodušuje určení základu daně v případě směny nemovitých věcí.
Další změna se týká osvobození prvního úplatného nabytí nových staveb a jednotek. Nově se toto osvobození bude vztahovat pouze na stavby a jednotky dokončené nebo užívané, nikoliv na rozestavěné.7.6.2016